داکت اسپلیت

داکت اسپلیت که بسیاری از کارشناسان حوزه تاسیسات از آن به عنوان اسپلیت کانالی نیز یاد میکنند , امروزه یکی از متداول ترین تجهیزات تهویه مطبوع به شمار میرود. در واقع از داکت اسپلیت جهت گرمایش و سرمایش چندین فضای مختلف توسط کانال کشی استفاده میگردد.داکت اسپلیت نیز همانند کولرگازی از دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل میشود.ارتباط میان این دو یونیت توسط لوله های مسی برقرار میشود.جهت آشنایی با انواع داکت اسپلیت ها و نحوه عملکرد هرکدام از آنها ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

نحوه کارکرد داکت اسپلیت

طرز عملکرد داکت اسپلیت ها دقیقا مشابه کولرگازی میباشد. در زمان عملکرد دستگاه در حالت سرمایشی , گاز مبرد توسط کمپرسور متراکم شده وارد کندانسور میشود.در کندانسور, گاز گرما را از دست داده و به مایع تبدیل میشود.پس از آن با عبور از لوله مویین یا شیر انبساط فشار مایع مبرد کاهش یافته و وارد یونیت داخلی یا همان اواپراتور میگردد.در این زمان هوا با عبور از روی کویل های خنک شده توسط مبرد خنک شده و باعث خنکی محیط میگردد. در ادامه این سیکل به همین ترتیب تکرار میشود.جهت آشنایی کامل با سیستم های تبرید تراکمی مقاله را مطالعه فرمایید.

نحوه گرمایش در داکت اسپلیت ها

گرمایش توسط این سیستم ها به سه روش صورت میگیرد.

پمپ گرمایی یا هیت پمپ

در این روش دقیقا سیکل توضیح داده شده در مرحله قبل برعکس میگردد.یعنی گاز موجود در داکت اسپلیت , گرما را به محیط داخلی و سرما را به محیط بیرونی میدهد. مزیت استفاده از این روش صرفه جویی در مصرف برق نسبت به استفاده از هیتر است. و اما عیب این روش زمانی است که دمای محیط کاهش زیاد داشته باشد. در این شرایط از میزان گرمایش آن کاسته شده و عملا در دماهای زیر صفر کارکرد آن مختل میگردد.

کویل آب گرم

در این حالت آب گرم تولید شده در موتورخانه یا پکیج با عبور از کویل های داکت اسپلیت موجب گرمایش محیط میگردد. لازم به ذکر است در داکت اسپلیت های فاقد کویل , کویل آب گرم باید به صورت جداگانه خریداری شود.

هیتر برقی

امروزه از این روش به دلیل مصرف برق بسیار زیاد استفاده چندانی نمیشود. در این حالت گرمایش توسط المنت برقی تعبیه شده درون یوینت داخلی تامین میگردد.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

 • استفاده همزمان چندین فضا از یک دستگاه
 • حذف لوله کشی های زیاد و پراکنده که هنگام استفاده از چندین کولرگازی در یک محیط اتفاق میافتد
 • عدم اشغال دیوار و کف فضا
 • حذف کانال کشی عمودی و در نتیجه کاهش فضای مشاع آپارتمان ها
 • استقلال هر واحد مسکونی در هزینه برق مصرفی و تعمیرات
 • امکان استفاده از هوای تازه در صورت نیاز

معایب استفاده از داکت اسپلیت

صدای فن . جهت رفع این مشکل پیشنهاد میگردد یوینت داخلی درون سقف کاذب اتاق خواب یا حمام و دستشویی نصب نگردد.

عدم استقلال فضاهای یک محیط از هم.

محدودیت ارتفاع و طول لوله کشی در ساختمان های بلند مرتبه.

طریقه نصب و نکات مهم هنگام خرید و نصب داکت اسپلیت

 • یونیت داخلی داکت اسپلیت در سقف کاذب نصب شده و هوای تهویه شده نیز توسط کانال های ایجاد شده در همان سقف کاذب توزیع میشود.بنابراین شاسی کشی جهت نصب یونیت داخلی و کانال کشی باید در زمان سفت کاری ساختمان صورت پذیرد.
 • درهنگام نصب یوینیت داخلی به تراز بودن دستگاه توجه ویژه شود. نا تراز بودن دستگاه سبب لرزش و ایجاد صدای زیاد و آسیب دیدن فن دستگاه میگردد.
 • حد اکثر طول و ارتفاع مجاز لوله کشی با توجه به ظرفیت و برند دستگاه باید از کاتالوگ سازنده استخراج شود تا از محدوده مجاز فراتر نرود.
 • عایق کردن کانل ها میتواند تاثیر زیادی بر جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش مصرف برق داشته باشد.
 • قبل از راه اندازی دستگاه , لوله ها و مخصوصا محل اتصالات و جوشکاری ها از لحاظ وجود نشتی چک شود.بهترین گاز جهت بررسی نشتی نیتروژن است.استفاده از کپسول اکسیژن بدین منظور خطر جدی انفجار ار به دنبال خواهد داشت.
 • برق کشی بین دو یونیت از لحاظ اتصالی و عدم قطعی چک گردد.کابل کشی مدار فرمان و سایز کابل قدرت با توجه به ظرفیت داکت اسپلیت و از روی کاتالوگ سازنده اجرا شود.
 • در هنگام نصب به تناسب ظرفیت فیوز کنتور و برق مصرفی توجه کنید. در صورت کم بودن ظرفیت فیوز با درخواست از اداره برق منطقه جهت افزایش آن اقدام نمایید.

محاسبه ظرفیت مورد نیاز داکت اسپلیت

ظرفیت داکت اسپلیت ها معمولا بر اساس BTU/hr (بی تی یو بر ساعت) از طرف سازندگان ارایه میشود. در یک محاسبه تقربی برای یک منطقه آب و هوایی معتدل و گرم مانند اصفهان به ازای هر متر مربع مساحت مقدار 400 بی تی یو ظرفیت حرارتی در نظر گرفته میشود. به عنوان مثال برای یک فضای 60 متری داکت اسپلیت 24000 در نظر گرفته میشود.

استفاده از اعداد جدول به عنوان یک راهنما میتواند مناسب باشد.

بیشتر