مشعل

مشعل چیست؟

مشعل وسیله ایست که با ترکیب مقدار معینی سوخت و هوا , انرژی نهان در سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل میکند. انتقال حرارت در مشعل ها به دو روش جابجایی و تشعشع صورت میگرد.امروزه از انواع مشعل ها در وسایل گرمایشی مانند دیگ های بخار و هیترها و پکیج ها استفاده میشود. که با استفاده از پاشش سوخت و هوا به محفظه احتراق و ایجاد جرقه توسط ترانس جرقه زن گرمای لازم را ایجاد میکنند.

انواع مشعل بر اساس نوع سوخت

  • مشعل گاز سوز
  • مشعل گازوییل سوز
  • مشعل دوگانه سوز
  • مشعل مازوت سوز
  • مشعل سه گانه سوز

مشعل گاز سوز

این مدل با استفاده از گاز طبیعی شهری کار میکند.گاز پس از عبور از فیلتر گاز و شیر برقی با هوای احتراق ترکیب شده و پس از پاشش در محفظه احتراق به وسیله جرقه ایجاد شده توسط یون جرقه زن اشتعال صورت میگیرد. وظیفه کنترل احتراق و فرمان دهی خاموش و روشن شدن مشعل به وسله رله مشعل گازی صورت میگیرد.که در بسیاری از موارد درست کار نکردن دستگاه خرابی رله میباشد.مشعل های گازی به دو صورت دمده دار و بدون دمنده یا اصطلاحا بدون فن تقسیم بندی میشوند.

مشعل گازوییل سوز

در این مدل مشعل ها, گازوییل توسط پمپ گازوییل به صورت پرفشار وارد نازل ها میشود. نازل ها گازوییل را به صورت پودر در آورده و و به صورت چرخشی با هوا ترکیب کرده وارد محفظه احتراق میکنند. پس از آن ترکیب سوخت و هوا توسط جرقه مشتعل شده و گرمایش لازم ایجاد میشود

مشعل های دو گانه سوز و سه گانه سوز

در صورتی که یک مشعل قابلیت کارکرد با بیش از چند نوع سوخت را داشته باشد دوگانه یا سه گانه سوخت است.

نحوه عملکرد کلی مشعل ها

پس از فرمان ترموستات برای روشن شدن مشعل, فن توسط فرمان رله راه اندازی میشود.با چرخش فن هوا داخل در مشعل خارج شده و سپس الکترود جرقه زن شروع به جرقی زنی میکند.پس از چند ثانیه با بازشدن شیر گاز,گاز یا سوخت وارد محفظ احتراق شده و عمل احتراق صورت میگیرد.در صورتی که شعله مشکلی نداشته باشد , وجود شعله توسط چشم تشخیص داده شده و احتراق تداوم میابد.در صورت عدم عملکرد صحیح هر یک از موارد فوق رله دستور توف کارکرد را داده و مشعل ریست میشود.

نام قطعات به کار رفته در مشعل

در ذیل نام برخی از قطعات به کار رفته در مشعل به صورت فهرست وار آمده است.

شیر برقی,ترانس جرقه ,الکترود جرقه,شعله بین یا چشم ,رله کنترل,پرشر سوییچ گاز,پرشر سوییچ هوا,فن و الکتروموتور,دمپر تنظیم هوا,شعله پخش کن

انتخاب مشعل

سازندگان معمولا مقدار توان خروجی مشعل را بر اساس کیلوکالری بر ساعت درج میکنند.راندمان دستگاه ها را میتوان .85 در نظر گرفت .بنابراین باید مقدار گرمای مورد نیاز را بر عدد .85 تقسیم کرده و مشعلی با این حدود توان را انتخاب نمود.برای محاسبه دقیق تر به ازای هر هزار متر ارتفاع از سطح دریا میتوان قدرت مشعل را .13 اضافه کرد.

جهت راهنمایی بیشتر و خرید مشعل مناسب با واحد فروش تهویه دما تماس حاصل فرمایید.