پرشر سوییچ

پرشر سوییچ یا همان سوییچ های کنترل فشار تجهیزاتی هستند که در جهت کنترل فشار سیستم به کار می‌روند.به بیان ساده کار پرشر سویچ کنترل فشار است .پرشرسوییچ دارای تیغه های اتصال است. با افزایش یا کاهش فشار  تیغه ها قطع و وصل میگردند. با اتصال یا عدم اتصال تیغه , جریان برق کنترل شده و دستگاه متصل شده به پرشر تغییر وضعیت میدهد. قطع و وصل اتوماتیک پمپ های آب خانگی , کمپرسورهای سیستم های تبرید و… نمونه ای از کاربرد این پرشرهاست.

انواع پرشر سوییچ بر اساس سیال کاری

پرشر سوییچ هوا یا پنوماتیک

از این مدل در کمپرسورهای هوا و سیستم های تبرید استفاده می‌گردد. به عنوان مثال در سیستم های تبرید قطع شدن برق کمپرسور , به هنگام کاهش بیش از حد فشار مبرد , توسط این نوع پرشر صورت می‌گیرد.

پرشر سوییچ آب یا هیدرولیک

استفاده از این نوع , در قطع و وصل شدن خودکار پمپ های آب خانگی به وفور دیده میشود. همچنین در زمان کاهش فشار روغن ,همین نوع پرشر باعث قطع جریان برق و محافظت از کمپرسور می‌گردد.

پرشر سوییچ گاز

نکته قابل توجه در این مدل پرشرها , عدم ایجاد جرقه به هنگام قطع و وصل جریان میباشد.به دلیل وجود گازهای قابل اشتعال ,هر نوع جرقه میتواند منجر به آتش سوزی گردد.

پرشر سوییچ بخار

مهمترین ویژگی این نوع پرشر , تحمل میزان بالای رطوبت و دما است. از این سوییچ ها در تجهیزات مربوط به خنک سازی هوا و آب و روغن استفاده میگردد.

انواع پرشر سویچ از لحاظ مکانیزم عملکرد

پرشر سوییچ تفاضلی یا دیفرانسیلی

این مدل پرشرها دارای دو ورودی سیال می‌باشند. در یکی از ورودی‌ها سیال فشار بالا و در دیگری سیال با فشار کاری وجود دارد. در صورتی که اختلاف فشار دو سیال زیاد شود دیافراگم داخل پرشر حرکت کرده و باعث قطع و وصل جریان میگردد. از این نوع پرشر در وسایلی که اختلاف فشار دو سیال اهمیت دارد استفاده میگردد.

پرشر سوییچ دیافراگمی

همانطور که از نامش پیداست عمل قطع و وصل جریان توسط باز و بسته شدن دیافراگم صورت می‌گیرد. در پرشرهای دیافراگمی با افزایش فشار دیافراگم باز شده و با کاهش فشار , جمع می‌گردد. جابجایی دیافراگم باعث جابجایی شفت یا پیستون شده و قطع و وصل کنتاکت ها صورت می‌گیرد.

پرشر سوییچ بوردونی

بوردون در واقع یک لوله فلزی است که در فرایند تولید خم شده به شکل علامت سوال یا حلالی درمی‌آید. باافزایش فشار لوله از حالت حلقوی در آمده و نوک آن جابجا می‌شود. در نهایت جابجایی سر لوله بوردون باعث قطع و وصل شدن کنتاکت‌ها می‌گردد.

پرشرسویچ پیستونی

در این مدل پرشر, حرکت پیستون باعث باز و بسته شدن تیغه‌ها می‌گردد.نیروی فشار وارد شده از طرف سیال به پیستون وارد شده و باعث حرکت پیستون‌می‌گردد. در پرشر پیستونی با سفت یا شل کردن فنر می‌توان مقدار فشار را کنترل و تنظیم کرد.

عوامل مهم در انتخاب پرشر سوییچ

سیال مورد استفاده : باید به سازگاری سیال (از نظر مایع , گاز یا گاز قابل اشتعال بودن) با پرشر توجه داشت.

رنج فشار : پرشر مورد استفاده باید در محدوده فشار کاری مورد نظر قابلیت کارایی و تنظیم داشته باشد.

کد IP دستگاه : کد IP نشان دهنده سازگاری دستگاه با محیط مورد استفاده است. این کد یک عدد دو رقمی است. عدد اول از سمت چپ میزان مقاومت دستگاه در برابر جسم سخت خارجی و عدد دوم میزان مقاومت در برابر نفوذ آب را نشان می‌دهد.به طور کلی هرچه عدد این کد بالاتر باشد مقاوت دستگاه در برابر رطوبت و گرد خاک بیشتر است.

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی خرید انواع پرشر با کارشناسان فروش تهویه دما تماس حاصل فرمایید.

تهویه دما نمایندگی فروش انواع پرشرهای اسکواردی دانفوس و .. در اصفهان.تهویه دما پخش انواع پرشر به سراسر نقاط کشور.

بیشتر